Állam

Full text search

Állam 1. Isten népének államformája alapvetően TEOKRÁCIA: Isten uralma. Az eszmei, teológiai alap és a valóságos helyzet közötti feszültség végigkíséri egész történelmét. Az ősidőkben nem volt külön állam és család. A családfő és a családtagok engedelmességétől függött, hogy Isten akarata megvalósul-e életükben. Amikor nagyobb közösséggé váltak, a VÉNEK lettek a közösség irányítói. Velük tárgyal Mózes először, amikor megy a népet kihozni Egyiptomból (2Móz 3,16), ők az egész nép vezetői, de a kisebb közösségeké is (törzs, a város vénei). Szerepük megmarad a királyság alatt, a fogság idején és az ÚSZ-i korban is.
2. Izráel földjén, mint TÖRZSI SZÖVETSÉG jelennek meg. Ezt a közös hit, közös kultuszhely tartotta össze. Szervezetéről keveset tudunk, törzsfőkről szinte semmit. Papi uralom nem volt. Döntő szava a vének tanácsának lehetett. A közös fellépés nem mindig sikerült (Bír 5,16k), belső villongásokról tudósít a Bír. Ez a laza szervezetben élő nép kapott időről időre karizmatikus vezetőket. MÓZES küzdelmei a versengőkkel, lázadókkal, a nép ellenállásával ismeretesek. JÓZSUÉ a honfoglalás harcainak a vezetője, a szövetségmegújítás eszköze (24) ismét nem választás révén kerül az élre. A BÍRÁK megint szükséghelyzetben lépnek színre, Isten parancsára ragadva magukhoz a kezdeményezést. Ők már valami folyamatosságot képviselnek: békeidőben is ítélkeznek, pl. Debóra a harc előtt is (Bír 4,4k). Az első idők jellemzője tehát: laza közösségi szervezet, időről időre fellépő nagy vezetőkkel, akiben felismerik Isten küldöttét. Az utolsó ezek sorában Sámuel, akinek fiait már nem fogadja el a nép, sőt őt magát sem, amikor öregsége miatt lankadnak az erői (1Sám 8,5).
3. A KIRÁLY megválasztásával a teokratikus gondolat szenved csorbát (1Sám 8,7kk). Végül is Isten választja ki Sault (1Sám 10,24.27), spontán győzelemmel indul, mint a bírák, a nép fölismeri benne a vezetőt (1Sám 11). DÁVID lépésről lépésre emelkedik, de királlyá a nép beleegyezésével lesz (2Sám 2,4; 5,3). Ő szervezi aztán meg a királyi hatalmat, amiben már nincs helye a karizmatikus föllépésnek, vagy a nép által való elismerésnek. Hódít, uralma alatt már nemcsak Izráel népe van. Birodalmat és dinasztiát alapít. Válságos belpolitikai helyzetekben a döntést Izráel testétől idegen zsoldosaival csikarja ki ( KERÉTIEK ÉS PELÉTIEK). Ezeket kezdetben még ellensúlyozza a nemzeti hadsereg JÓÁB vezetésével, Salamon idejében azonban a zsoldosok parancsnoka, BENÁJÁ lesz mindkét haderő parancsnoka (1Kir 2,35).
Júdában Dávid dinasztiája uralkodik. Ez azonban Isten ígéretén alapul. A teokrácia abban nyilvánul meg, hogy ha a király bűnt követ el, Isten megfenyíti. Kötelessége az Úr akarata szerint kormányozni (2Sám 7,12-17). Az ország kettészakadása után Izráelben nem alakul ki tartós dinasztia. A királyok nagy része elődje meggyilkolása révén lép trónra. JÉHÚ minden buzgósága ellenére sem állította helyre a teokráciát. Túl sok vért ontott.
4. Az ország közigazgatási kerületekre oszlott. Isbóset öt terület királya lett (2Sám 2,9): Gileád, Ásér, Jezréel, Efraim, Benjámin. Ha ehhez hozzávesszük Júdát, ahol akkor már Dávid uralkodott, megkapjuk Saul királyságának hat kerületét. Salamon (valószínűleg már Dávid) alatt Izráel tizenkét kerületre oszlott, egy-egy helytartó vezetése alatt (1Kir 4,7-19). Júdát már valószínűleg korábban ugyanannyira osztották föl (Józs 15,20-61). Júdában olyan - a királyság korából származó - korsófüleket találtak, melyeknek puha agyagába kiégetés előtt pecsétet nyomtak bele. Ezek felirata: királyé + egy városnév. Összesen négy városnév szerepel. Ebből arra következtetnek, hogy a korsók természetbeni adók begyűjtésére szolgáltak, a négy városnév valamikori közigazgatási kerület székhelye. A meghódított területek vazallusok lettek, adófizetők (2Sám 8; 10,19; 1Kir 5,1).
A kerületek egyúttal adózási kerületek is voltak (1Kir 4,7). Az adó egyik formája a közmunka is lehetett (1Kir 9,15kk).
Hivatalnokok: hadseregparancsnok, főtanácsos, papok, kancellár, testőrparancsnok (2Sám 8,15). Salamon listája bővebb (1Kir 4,2-6), mert előrehaladt az állam szervezése. Ezekkel a címekkel később is találkozunk elszórva a B szövegében, meg a napvilágra került pecsétnyomók felirataiban. Hozzá jönnek még a kerületek helytartói, az alsóbb hivatalnokok. Ahogy az adminisztráció egyre bonyolultabbá vált, úgy vált a kisemberek számára egyre áttekinthetetlenebbé. Ez visszaélések forrásává lett. Lehetővé tette ezt, hogy a törvény nem intézkedett az újabb életformának megfelelő részletekről. Az ilyen visszaélések ellen szólaltak föl a PRÓFÉTÁK (pl. Ézs 10,1kk). (Ld. még IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS, KATONA, NÉPSZÁMLÁLÁS).
5. Izráel Kr. e. 722-től az asszír, Júda Kr. e. 587-től a babiloni birodalom tartománya. Előtte mindkettő vazallus, adófizető. Hogy lehet Isten népe pogányok alattvalója? Nem fogadták el, hogy ez Isten büntetése, amibe bele kell nyugodniok (vö. JEREMIÁS). Ez a magyarázata sok kapkodásnak, lázadásnak, ami a helyzetet tovább rontotta.
A fogságból hazatérve a perzsa birodalom alattvalói lettek. Nagy Sándor hadjárata, majd halála után (Kr. e. 320-tól) pedig Egyiptom, majd Szíria alattvalói. A makkabeusok szabadságharca után rövid ideig önállóak (164-63). A főpap, az ország vezetője, fölveszi a királyi címet is, pénzt veret. Isten uralma ezzel sem áll helyre, a papkirály visszaél a hatalommal. Kr. e. 63-tól Izráel földje a rómaiak hűbérese ( HERÓDES), majd provincia.
6. Az egész történelem folyamán működött a népképviseleti rendszer. Sajnos működéséről, összetételéről, választásáról semmit sem tudunk. A KÖZÖSSÉG (3Móz 24,13-16; 4Móz 15,32-36; 27,15-23; 35,12; Józs 20,6.9; 1Kir 12,20) a letelepedés után csak képviselői útján működhetett. A ">GYÜLEKEZET (2Krón 1,2.3.5; 30,2.4.23; Neh 5,7.13) szintén valami képviselőtestület. Az »ország népe« kifejezés mögött is képviselőtestületet sejtenek (2Kir 23,30), mert fogságba viszik őket, pedig a nincstelenek otthon maradnak (2Kir 25,19; Jer 39,8-10). Ezek helyét veszi át a NAGYTANÁCS.
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me