IRODALOM ÉS NYELV (Margócsy István)

Full text search

IRODALOM ÉS NYELV
(Margócsy István)
A 18. század közepéig a magyar irodalmi kultúra – mai szemmel vagy a kortárs Nyugat-Európa oldaláról nézve – erősen archaikus jellegű volt; a modernséget, a szellemében, intézményeiben, jellegében modern irodalmiságot épp e félévszázad hordta ki magából.
Bár a meghatározó folyamatok nagyobb hatóterületen bontakoztak ki, mint amelyet ma irodalomnak tekintünk, leírásuk a mai irodalom kibontakozásának megértéséhez nélkülözhetetlen.
Ebben az időszakban válik véglegessé és lényegében kizárólagossá az irodalomban (ill. a kultúra egészében) a magyar nyelv használata: míg a 18. század első feléig ugyanis jóformán minden író vagy csak latinul, vagy latinul és magyarul ír, s ez az állapot e korszak közepéig is változatlannak mondható (az iskolai oktatás nyelve még jó ideig a latin marad; Kölcsey pl. maga írja, hogy 18 éves koráig jobban fogalmazott latinul, mint magyarul), a korszak végére már csak az számíthat elismerésre, aki alkotásaiban kizárólag a magyart használja.
E nagyszabású váltáshoz hasonló mértékűnek tekinthető az a folyamat, mely a kultúrát s az irodalmat elszakítja az eddig uralkodó egyházi keretektől: a 18. század közepén a könyvtermés nagy része vallásos irodalmat takar, a szerzők túlnyomó hányada szerzetes vagy pap (akár katolikus, akár protestáns), s az irodalmi alkotások problémái is javarészt valláserkölcsi vagy vallásbölcseleti kérdésekkel foglalkoznak. A századfordulóra az irodalom azonban radikális mértékben laicizálódik, s a világi, profán jelleg jóformán kizárólagossá válik minden alkotásban.
Harmadrészt: ebben az időszakban bontakozik ki elsöprő mértékben az irodalom önálló, szépirodalmi jellege: az ezután születő művek levetkezik magukról az eddigi irodalmiság tudományos köntösét, mely elsősorban a tanításra, épületességre koncentrált, s autonóm, esztétikai jellegű struktúrát próbálnak meg kiépíteni. Míg a századközép jeles szerzői tanító költeményekben, elmélkedő jellegű értekezésekben gondolkodtak (pl. a kor valamennyi írójának számottevő tudományos teljesítménye is van, s Bessenyei életművének is csak csekély töredéke szépirodalom), az 1820-as évekre már a poézisnak, az önálló szépirodalomnak figyelhető meg kizárólagos dominanciája.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi