Vulkáni hegységeink kőzetei (Józsa Sándor)

Full text search

Vulkáni hegységeink kőzetei
(Józsa Sándor)
Milyen kőzetekből állnak a gyakorta óceánokat szegélyező vulkáni hegyláncok? A Kárpátok hegykoszorújában több száz kilométer hosszan vulkáni hegysor húzódik. Vajon e hegylánc vulkánjai is egy egykori óceán peremén pöfékeltek? Vizsgáljuk meg kőzeteiket tüzetesen!
A világtérképekre tekintve mát a 19. században többeknek feltűnt, hogy egyes hegyláncok és árokrendszerek az óceánok peremén, akár ezer kilométereken át szorosan egymás mellett haladnak. A lemeztektonika ezeket a területeket szubdukciós zónáknak nevezi: itt az óceáni kőzetlemez becsúszik az asztenoszférába, majd részlegesen megolvad. Az alábukó és a felül lévő lemez közötti köpenyanyagban indulnak meg azok a folyamatok, melyek a mélytengeri árkok melletti vulkanizmust kiváltják (lásd a lemeztektonikai fejezetben). A szubdukciós vulkanizmus egyik legszebb példája az Andok vulkáni vonulata. Leggyakoribb kőzete, az andezit, amely a hegységről kapta a nevét, nagyon gyakran riolittal (régebbi nevén liparit) és dácittal társul.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť