Abszolutizmus és kiegyezés

Full text search

Abszolutizmus és kiegyezés
Az 1849. nyári katonai vereséget kegyetlen megtorlás követte. A neoabszolutizmus képviselőinek legfőbb célja az volt, hogy az országot betagolják az egységes Habsburg-monarchiába. A nemzetközi körülmények változásai kedvező irányba befolyásolták Magyarország sorsát. Az olasz, majd a német egységmozgalom hatására az uralkodó kénytelen volt előbb enyhíteni, majd felszámolni a neoabszolutizmus rendszerét, s 1867-ben kiegyezett a birodalom második legerősebb alkotóelemének számító Magyarország képviselőivel.

Haynau
"...a lázadó vezéreket fel fogom köttetni, és minden cs. kir. tisztet, aki a forradalmárok szolgálatába állt, agyon fogok lövetni, gyökerestől irtom ki a gazt, és egész Európának példát fogok mutatni, hogyan kell bánni a lázadókkal, és hogyan kell a rendet és nyugalmat és békességet egy évszázadra biztosítani."
A fenti sorokat a magyarországi hadjárat győztese, Julius von Haynau táborszernagy írta 1849. augusztus 18-án az itáliai győztesnek, Joseph Radetzky tábornagynak. Egy beteg lelkületű ember kíméletlen sorai ezek, s komolyságukat az események igazolják. Az 1848. októberi bécsi forradalom leverése után a Habsburg-birodalom vezetésében azok a politikusok és katonák jutottak döntő szóhoz, akik a birodalmon belüli politikai konfliktusok katonai rendezését tekintették a legjobb megoldásnak. Az itáliai győzelmek után a belső rend legfőbb ellenségeinek a magyar "lázadók" számítottak, a velük való kíméletlen leszámolást mindenki helyeselte.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi