FELVILÁGOSODÁS, REFORMKOR; NYELVÚJÍTÁS (Benkő Loránd)

Full text search

FELVILÁGOSODÁS, REFORMKOR; NYELVÚJÍTÁS
(Benkő Loránd)
Az a mintegy nyolc évtizedet átfogó időszak, amelyet a magyar szellemi élet történetében a felvilágosodás kora és a reformkor néven szokás emlegetni, a magyar nyelv fejlődésében sorsdöntő, meghatározó változásokat hozott. Nem sok túlzással mondhatjuk, hogy ebben a mintegy nyolc évtizedben több történt nyelvünkkel, mint előtte hosszú évszázadokon keresztül.
A változások, amelyek a korszak kezdetétől a végéig végbe mentek, nyelvünk belső rendszerében is lényegesek voltak, az igazán nagy horderejű különbségek azonban elsősorban a nyelvvel kapcsolatos külső történésekben, a nyelv és a társadalom viszonyában, a nyelvnek a korviszonyokhoz, különösképpen a szellemi élethez kapcsolódó függőségében következtek be, melyek természetesen a belső rendszerbeli fejlődésre is visszahatottak. Bár a felvilágosodás korának a történelmi, politikai, társadalmi, szellemi viszonyai sok tekintetben módosultak a rá következő reformkorban, s ez anyanyelvünk sorsának alakulására persze változó jelleggel hatott ki, a két korszakot anyanyelvünk élete szempontjából nem lehet mereven elkülöníteni. Ez a nyelvi fejlődést tekintve tulajdonképpen egységes, töretlen folyamat: ami a felvilágosodás idején megmozdult, elindult és kibontakozott, az teljesedett ki és bizonyos értelemben tetőződött be a reformkorban. Ez az egységes folyamat nyelvünket viszonylagos elmaradottságából lényegében a korabeli fejlett európai nyelvek szintjére emelte.
A 17. század közepe táján anyanyelvünknek alig volt szerepe a hazai szellemi élet magasabb régióiban. Élte a maga társadalmi életét a „nép” körében, mezővárosokban, falvakban, tanyákon. Magyarországnak akkor nem volt igazi szellemi központja, a fejlettebb városok jórészt német ajkú polgárságában a magyar nyelv magasabb szintű használata nem alakulhatott ki. Csak a szépirodalomnak egy viszonylag vékony társadalmi rétegben művelt és ható szintjén jelent meg, némiképpen csiszoltabb formában, de ott is csak viszonylag kevés nagyobb formátumú, nyelvileg is alkotó, hatékony írói személyiség tollán. A közélet egyéb területein, a felsőbb társadalmi rétegekben, a politikában, közigazgatásban, magasabb iskolázásban, a szaktudományi irodalomban stb. a latin és a német nyelv volt az uralkodó; ezek tudása, mindennapi használata nélkül nem is lehetett a közéletben érvényesülni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi